Zásadní novinky
nového stavebního zákona

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia.

1. NOVÉ STAVEBNÍ ÚŘADY

Nový stavební zákon vytváří novou soustavu stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Stavební úřady nově nebudou spadat pod obce (v tzv. přenesené působnosti), ale půjde o samostatnou větev státní správy.

3. ODSTRAŇOVÁNÍ ČERNÝCH STAVEB

Nově bude černé stavby odstraňovat stát na své vlastní náklady. Dojde rovněž k výraznému zpřísnění podmínek dodatečného povolování černých staveb. Stavebník bude muset prokázat, že jednal v dobré víře, aby jeho stavba byla dodatečně povolena.

5. DIGITALIZACE STAVEBNÍHO ŘÍZENÍ

Bude vytvořena jednotná platforma pro komunikaci se stavebními úřady. Přes tzv. Portál stavebníka budou moci být prováděny všechny úkony vůči stavebnímu úřadu, dotčeným orgánům i vlastníkům dopravní a technické infrastruktury. 

2. JEDEN ÚŘAD, JEDNO ŘÍZENÍ, JEDNO POVOLENÍ

Hlavním cílem nového stavební zákona je dosažení jediného povolovacího řízení vedeného před jedním úřadem a zakončeného jedním rozhodnutím. Ruší se tak rozdělení na územní a stavební řízení.

4. RYCHLEJŠÍ VÝSTAVBA A ZÁVAZNÉ LHŮTY

Dalším cílem nové právní úpravy je zrychlení procesu povolení stavby. Za tím účelem nový stavební zákon stanoví pro dotčené orgány závaznou třicetidenní lhůtu pro vyjádření. Nevyjádří-li se úřad, pak se má za to, že souhlasí.

6. KONEC PING-PONGU MEZI STAVEBNÍMI ÚŘADY

Odvolací stavební úřad již nebude moci věc vracet zpět k rozhodnutí prvostupňovému stavebnímu úřadu. Pokud odvolací stavební úřad nebude souhlasit s rozhodnutím, pak sám toto rozhodnutí změní. Nebude tak docházet k úřednímu ping-pongu mezi stavebními úřady.

Křížka Svobodová Pokorný © 2021 | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!